Telefon: 0 346 512 1491 sarkisla@cumhuriyet.edu.tr

Menü

Bankacılık Ve Sigortacılık

Şarkışla Aşık Veysel Meslek YüksekokuluBANKACILIK ve SİGORTACILIK PROGRAMI

   Bankalarda, muhasebe ve para kaynakları ile ilgili birimlerde, borsa ve finans sektöründe mali kaynakları araştırıp, bunları en etkin ve verimli biçimde kullanma yollarını araştıran uzman insan yetiştirmek amaçlanmaktadır.

 

·  Sayısal düşünme gücüne sahip,

·  Matematik ve ekonomiyi seven,

·  Dikkatli,

·  Sabırlı,

·  Aktif,

·  İnsanlarla iyi iletişim kurabilen insan yetiştirmek bölümünün genel hedefidir.      Bu hedefleri yakalayan bölüm mezunları ofis ortamında çalışmaktadırlar.  

   Çalışma alanı geniş bir bölümdür. Bölüm mezunları, kamu ve özel bankalarda müşteri temsilcisi vb. gibi ünvanlarla çalışabilmektedir. Ayrıca finans kurumlarında, sigorta ve muhasebe şirketleri, bilgi işlem merkezleri ve borsada mali kaynakların değerlendirilmesiyle ilgili departmanlarda yönetici olarak çalışabildikleri gibi İşletme ve İktisat Bölümü mezunlarının çalışabileceği alanlarda da görev alabilmektedirler.
   Sigorta ve risk yönetimi konusunda eğitim almış, sigortacılık alanında çalışabilecek nitelikli eleman yetiştirmek amaçlamaktadır. Çağdaş yurtdışı sigortacılık tekniklerinin sektöre kazandırılmasında bu bölüm önemli işlevleri üstlenmektedir.

 

·  Matematik, ekonomi ve istatistik alanlarına ilgili,

·  İyi iletişim kurabilen,

·  Sabırlı, dikkatli ve ikna gücü yüksek kişiler yetiştirmek bu bölümün hedeflerindendir.  

   Çoğunlukla acenta yani büro gibi kapalı ortamlarda çalışan bölüm mezunları, hemen hemen her gün dışarıda müşteri görüşmeleri yaptıkları için vakitlerinin büyük bir kısmı dışarıda geçmektedir. Değişik ortamlarda bulunmaktadırlar. Zaman zaman şehirler arası iş gezileri de yapabilmektedirler.
   Sigorta şirketleri ve sosyal güvenlik kuruluşlarında çalışabildikleri gibi, sigorta acentası açabilirler.